ISBN-13: 9788365595300 / Polski / miękka ze skrzydełkami / 2017 / 304 str.
ISBN-13: 9788365595300 / Polski / miękka ze skrzydełkami / 2017 / 304 str.
Dziesięć dni w sercu Stambułu. Dziesięć dni w podziemnym więzieniu, w którym przebywa czterech więźniów. Kiedy nie są torturowani, snują – na podobieństwo bohaterówDekameronu – opowieści o życiu i mieście, jakie znali w przeszłości. Stopniowo ich historie wyłaniają się z podziemi, mówiąc równie wiele o opowiadających, co o samym Stambule.
Stambuł, Stambuł to opowieść o sile ludzkiej wyobraźni, o ocalającej roli śmiechu i o tym, że wszędzie jest tyle samo nadziei, co cierpienia.
Informacje o autorach:
Burhan Sönmez - ur. w 1956 roku w centralnej Anatolii dorastał, mówiąc zarówno po kurdyjsku, jak i turecku. Studiował prawo na uniwersytecie w Stambule, pisywał i nadal pisuje do wielu czasopism i dzienników, ma swoją kolumnę w najważniejszym dzienniku tureckim. Członek Human Rights Society (IHD), założyciel TAKSAV (Fundacji na rzecz Rozwoju Społecznego, Kultury i Sztuki). Ciężko ranny podczas policyjnej napaści w 1996 roku, otrzymał pomoc w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał przez długi czas, wspierany przez organizację Freedom from Torture.
Jako prozaik debiutował w 2009 roku powieścią "Północ", drugą książkę - "Grzeszni i niewinni" - opublikował w 2011, a Stambuł, Stambuł wyszedł w 2015 roku. Jego powieści przekładane są na francuski, niemiecki, duński, włoski, rumuński, albański, arabski, kurdyjski, chorwacki, węgierski, serbski, macedoński, azerski i amharski.
Wykłada literaturę na ankarskiej politechnice (METU), jest członkiem tureckiego i angielskiego PEN, mieszka w Cambridge i Stambule.
Opinie:
"Burhan Sönmez robi to, co wielu autorów na świecie chciałoby robić, ale naprawdę tylko niewielu z nich umie osiągnąć: oddaje głos tym, którzy są go pozbawieni, skupia uwagę na zapomnianych i wskrzesza nie tylko opowieści tej krainy, lecz również leczy jej poturbowane sumienie. Pisarz z pasją, sercem i dobrą pamięcią".
Elif Shafak
"Głęboko poruszająca powieść o przeobrażającej roli słów w czasach rozpaczy".
Ece Temelkuran